Zapraszam również na mój profil na Facebooku: https://www.facebook.com/bernadetta.darska

oraz na moje konto na Instagramie: https://www.instagram.com/bernadettadarska/

środa, 23 listopada 2016

Bernadetta Darska - Maski zła. (Nie)etyczność postaw i zachowań jako temat współczesnego reportażu polskiego

Właśnie ukazała się moja najnowsza książka poświęcona polskiemu reportażowi. Nosi tytuł „Maski zła. (Nie)etyczność postaw i zachowań jako temat współczesnego reportażu polskiego”. Przyglądam się w niej książkom Katarzyny Boni, Piotra Głuchowskiego i Marcina Kowalskiego, Marcina Kąckiego, Justyny Kopińskiej, Jarosława Mikołajewskiego, Katarzyny Surmiak-Domańskiej, Mirosława Wlekłego, Marcina Wójcika. Wydawcą publikacji jest Instytut Dziennikarstwa i Komunikacji UWM.

„W omawianej propozycji książkowej odnajdziemy te same cechy, które wyróżniają wcześniejsze pisarstwo Autorki wielu ważnych książek i znanej blogerki: znakomitą orientację w tematyce współczesnego reportażu, trafne rozpoznania krytycznoliterackie, uważność wobec literackich tendencji i świetne pióro. Znawczyni reportażu świadomie wypada tu niekiedy z roli obiektywnej badaczki literatury faktu, nie próbuje być zawsze wyważona, nieraz bywa nazbyt surowa. To cena, jaką płaci za postawę bezkompromisowości wobec zła”.
dr hab. Beata Nowacka

„[…] reporterzy doskonale wiedzą, że najważniejszy w ich pracy bywa człowiek – ten, który powierza im swoją historię i który chciałby, żeby dzięki temu nadeszły jakieś zmiany. Są również przekonani, takie wnioski da się wysnuć z tekstów, że nie zabawa i przyjemność oferowane przez media są najważniejsze. Ufają swojej intuicji, ale i ufają czytelnikom. Widzą w nich ludzi wrażliwych, chętnych do reagowania na zło, próbujących w miarę możliwości dostrzegać fałszywy obraz sztucznego dobra, które udaje i kamufluje triumfujący w danym miejscu mrok. W pewnym więc sensie i reporterzy, i ich czytelnicy budują wspólnotę ludzi nieobojętnych lub potrzebujących obudzenia, by takimi się stać. „Zabieranie głosu w sprawie” za pomocą reportażu stanowi próbę odświeżenia dziennikarstwa zaangażowanego, piętnującego zło, ujawniającego je tam, gdzie skutecznie ukrywa się pod pozorem idealnie funkcjonującego porządku, a także inicjującego reakcje odpowiednich służb”.
(fragment książki)

2 komentarze: