Zapraszam również na mój profil na Facebooku: https://www.facebook.com/bernadetta.darska

oraz na moje konto na Instagramie: https://www.instagram.com/bernadettadarska/

poniedziałek, 20 grudnia 2021

Codzienność i mistrzowie (Legendarni fotografowie w Polsce. Capa, Seymour, Barbey i inni, koncepcja i wybór zdjęć: A. Brzezińska)

 

To bardzo ciekawy album, którego tematykę dobrze zasygnalizowano tytułem. Mamy bowiem do czynienia ze zdjęciami znakomitych fotografów legendarnej agencji Magnum. Fotografie zostały zrobione w Polsce. Zdjęcia poprzedzono rozmową Anny Brzezińskiej z Chrisem Niedenthalem. Warto zatrzymać się przy niej na dłużej. To arcyciekawa dyskusja znawców tematu, praktyków i osób, które doskonale znają i portretowane realia, i realia fotografowania. W efekcie mamy do czynienia z partnerską wymianą zdań, krótkimi i celnymi analizami zmian zachodzących w sposobie uwieczniania, ale też zasygnalizowaniem chętnie podejmowanej problematyki i historii obecnej w kadrze lub jego tle. Zanim obejrzymy zdjęcia, możemy także przeczytać dwa teksty Małgorzaty Purzyńskiej. Pierwszy to świetne wprowadzenie do legendy otaczającej agencję Magnum (zatytułowany zresztą „Legenda Magnum”), drugi to esej odsłaniający przemiany społeczno-polityczne w Polsce z uwzględnieniem obecności fotografów Magnum w Polsce. Czytelnik otrzymuje więc barwne i kompetentne uzupełnienie do zdjęć, które obok walorów dokumentacyjnych, odsłaniają również specyfikę spojrzenia każdego z fotografów, portretują swój czas, opowiadają o kluczowych problemach pojawiających się w społeczeństwie. Nic więc dziwnego, że oglądać będziemy i ruiny Warszawy, i dzieci licznie zaludniające domy opieki po wojnie, i zakłady pracy, i aktywności typowo rozrywkowe, jak na przykład wybory miss piękności, i miejsca kultu religijnego. Niezależnie od tego, czy podziwiać będziemy portrety i możliwe stanie się spojrzenie komuś prosto w oczy, czy wejdziemy w rolę kogoś, kto zapisuje codzienność i „chwyta” chwile takie, jak pielgrzymowanie lub jazda tramwajem, czy uda nam się dzięki spojrzeniu wrócić do tego, co kształtowało ówczesne życie polityczne, dostrzeżemy z pewnością i to, co mogłoby być dla fotografów wspólne (zainteresowanie polskimi realiami), i to, co mogłoby ich dzielić (czasami istotniejsze jest tło, niż to, co dzieje się na pierwszym planie, innym razem właśnie w postaciach, w ułożeniu ich ciała, w spojrzeniu zawiera się cała historia, jeszcze inne zdjęcia wydobywają napięcie ze zderzenie tego, kto patrzy, i tego, kto jest obserwowany).

 

Legendarni fotografowie w Polsce. Capa, Seymour, Barbey i inni, koncepcja i wybór zdjęć: Anna Brzezińska, Wyd. Dom Spotkań z Historią, Warszawa 2021.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz